آموزش علوم عرفانی,گر به خود آیی به خدایی رسی

۷ راه برای کاهش ناراحتی سندروم مفصل گیجگاهی فکی

0

۷ راه برای کاهش ناراحتی سندروم مفصل گیجگاهی فکی

سندرم (به انگلیسی: Syndrome) در پزشکی و روانشناسی آمیزه‌ای از علائم و نشانه‌ها که حاکی از اختلالی خاص است. سندرم به معنی مجموعه‌ای از خصوصیات قابل تشخیص بالینی است. شامل نشانه‌های بیماری (که توسط بیمار گزارش می‌شود)، علایم پزشکی (که توسط پزشک دریافت می‌شود) و پدیده‌ها و خصوصیاتی که معمولاً با هم اتفاق می‌افتند. بنابر این وجود یکی از این مشخصه‌ها به پزشک در مورد وجود بقیه ویژگی‌ها هشدار می‌دهد. در سالهای اخیر از این واژه خارج از پزشکی در ارتباط دادن میان چند پدیده مربوط به هم استفاده شده است. درگذشته معمولاً وقتی چند نشانه و علامت همراه یکدیگر در بیماری دیده می‌شد و پزشکی که متوجه همراهی آنها شده نمی‌توانست علت خاصی برای بروز آن علائم بیابد به مجموعه آن علائم سندروم اطلاق می‌کرد.

سندرم مفصل گیجگاهی – فکی یا TMJ به عنوان یکی از پیچیده ترین و اختلاف بر انگیز ترین بیماری های امروزی است که باعث ایجاد درد و ناراحتی در قسمت فک و آرواره می شود.

ما در این مقاله نمی خواهیم وارد این بحث اختلاف برانگیز شویم که TMJ یک اختلال عضلانی است یا استخوانی و غضروفی و یا اینکه آیا علت اولیه به وجود آورنده آن فشار و استرس است یا دندان های نامرتب و … بلکه در این مقاله متخصصان ما نکاتی را برای درمان این اختلال در خانه توصیه می کنند.

برگرفته از: کتاب راهنمای پزشکی انجمن سلامت آمریکا

علائم سندروم مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ

علائم سندروم TMJ شامل سر درد٬ دندان درد٬ گردن درد و یا درد شانه و کمر درد و صدای تق تق هنگام باز کردن یا بستن فک است. اگرچه علائم دیگری وجود دارند که شدید ترند و در صورت بروز باید به وسیله دندان پزشک مورد بررسی قرار بگیرند.

اگر مشکل شما در حدی است که نمی توانید به آسانی دهان خود را باز کنید و یا دندان هایتان را مسواک بزنید یا سر دردهای شدید دارید٬ باید به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت روش های زیر را برای کاهش عوارض این سندروم امتحان کنید:

گردش خون مفصل را افزایش دهید

برای افزایش جریان خون در ناحیه فک کارهای مختلفی می توانید انجام دهید؛ می توانید از گرمای مرطوب یا کمپرس سرد در دو طرف فک استفاده کنید. برای برخی افراد گرما اثر بیشتری دارد و برای بعضی دیگر سرما. شما می توانید با تجربه متوجه شوید که کدام روش برای شما موثرتر است.

روش دیگر ماساژ دادن موضع است. اگر بتوانید با این روش ها گردش خون ناحیه را تقویت کنید می توانید برخی از مشکلات سندرم مفصل گیجگاهی فکی را کاهش دهید.

از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید

اگر داخل یا اطراف فکتان دچار ناراحتی و درد شده اید باید مدتی به این مفصل استراحت دهید؛ رژیم غذایی خود را برای مدتی به غذاهای نرم و مایعات محدود کنید و اثر آن را امتحان کنید.

 روی مفصل آسپرین بمالید

به گفته دکتر پولی٬ آسپرین داروی بسیار موثری برای اختلالات مفصل و عضله می باشد. روی مفصل دردناک آسپرین بمالید و چند دقیقه بعد با حوله داغ روی فک ماساژ دهید.

وضعیت بدن را کنترل کنید

اگر پشت میز کار می کنید٬ وضعیت بدن را در طول روز کنترل کنید. به عنوان یک قانون کلی در مورد طرز نشستن یا ایستادن٬ باید بدانید که چانه شما باید بالای ترقوه باشد و گوش ها نباید فاصله زیادی از سرشانه ها داشته باشند.

تحقیقات نشان داده بسیاری از کسانی که مشکل سندروم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) دارند دچار کمر درد نیز می باشند وبین این دو مساله ارتباط وجود دارد.

دامنه حرکت فک را محدود کنید

دهان خود را زیاد باز نکنید. هنگامی که احساس می کنید می خواهید خمیازه بکشید با قرار دادن مچ دست زیر چانه٬ باز شدن دهان را محدود کنید.

ترک هفت عادت غلط!

برای غلبه بر سندروم TMJ باید خیلی از عدات غلط را کنار بگذارید. ترک کردن کارهای زیر می تواند به شما کمک کند:

– خوابیدن روی شکم در حالی که سرتان به یک طرف چرخیده است.

– به پشت خوابیدن در حالیکه سر با یک زاویه تند بالا قرار گرفته و در حال مطالعه یا تماشای تلویزیون هستید.

– نگه داشتن گوشی تلفن بین چانه و شانه.

– قرار دادن دست بر زیر چانه برای مدت طولانی.

– حمل گردن کیف سنگین با بند بلند بر روی شانه برای مدت طولانی.

– انجام کارهایی از قبیل رنگ کردن سقف خانه که نیاز به نگاه کردن طولانی به بالای سر دارد.

– پوشیدن کفش های پاشنه بلند برای مدت طولانی.

 

 

 

۷ راه برای کاهش ناراحتی سندروم مفصل گیجگاهی فکی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن دوم