آموزش علوم عرفانی,گر به خود آیی به خدایی رسی

۱۷ روش کنترل نقرس

0

۱۷ روش کنترل نقرس

نقرس یا gout (که در صورت مبتلا شدن شست پا به آن نقرس پا نیز گفته می‌شود) نوعی بیماری است که حملات پیاپی آرتروز التهابی حاد —نوعی ورم مفاصل همراه با سوزش، التهاب و قرمزی— معمولاً از ویژگی‌های آن است. مفصل متاتارسوفالانژیال در ابتدای شست پا متداول‌ترین ناحیه ابتلا به این بیماری است (حدود ۵۰٪ از موارد را شامل می‌شود). با این حال، این بیماری می‌تواند در قالب توفوس، سنگ کلیه، یا سنگ کلیه اوراتی نیز ظاهر شود. عامل این بیماری افزایش میزان اسید اوریک در خون است. اسید اوریک باعث ایجاد کریستال می‌شود، و کریستال‌ها در مفاصل، تاندون‌ها و بافت‌های اطراف رسوب می‌کند. در صورت مشاهده این کریستال‌های خاص در مایع مفصلی، از ابتلا به این بیماری اطمینان حاصل می‌شود. درمان با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)، استروئید، یا کلشیسین باعث بهبود سندرم‌های بیماری می‌شود. پس از اینکه حمله حاد این بیماری فروکش کرد، میزان اسید اوریک را معمولاً با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی کاهش می‌دهند، و در مواردی که حملات پیاپی وجود دارد، مصرف آلوپورینول یا پروبنسید از افزایش آن در دراز مدت جلوگیری می‌کند. ابتلا به نقرس در دهه‌های اخیر افزایش یافته است، به طوری که حدود ۱ تا ۲٪ از جمعیت غرب در دورانی از زندگی شان به آن مبتلا می‌شوند. این افزایش را به دلیل زیاد شدن عوامل خطرزا در جمعیت می‌دانند، مانند سندرم متابولیک، امید به زندگی طولانی‌تر و تغییر در رژیم غذایی. نقرس را در تاریخ با نام «بیماری پادشاهان» یا «بیماری ثروتمندان» می‌شناختند.

نقرس و روش کنترل آن

درد طاقت فرسا و نبض دار این بیماری اغلب در شب ها ایجاد می شود و پوست را قرمز و داغ و مفصل درگیر را متورم و حساس می کند و بدتر از همه حمله اش می تواند روزها طول بکشد. از نظر علمی ، نقرس به وسیله اسید اوریک اضافی ایجاد می شود. ما همگی این ماده را در جریان خون داریم ، اما در بیماران نقرسی یا تولید این ماده زیاد است و یا تولید آن طبیعی است ولی دفع آن کافی نیست، که در هر دو حالت، اضافی آن به صورت کریستالهای کوچک و مشکلزا در می آید و باعث التهاب مفاصل می شود.

اغلب انگشت شست پا، هدف اصلی است اما تقریباً همهٔ مفاصل بدن می تواند مبتلا شود. هر کس می تواند دچار نقرس شود ولی افراد مذکر میان سال بیشترین درصد ابتلا را دارند . این افراد ممکن است اضافه وزن و یا سابقه فامیلی این بیماری را داشته باشند . اگر شما مبتلا به این بیماری هستید این باید ها و نباید ها را که توسط متخصصان ما توصیه شده ، دنبال کنید :

نقرس

استراحت کنید .

در طول حملات حاد، مفصل درگیر را بالا و در حالت استراحت نگه دارید. شما احتمالاً در انجام این توصیه مشکل ندارید چرا که درد آنقدر شدید است که مفصل شما ملی تحمل سنگینی یک ورق کاغذ را ندارد.

ایبوبروفن مصرف کنید.

علت درد، التهاب بسیار زیاد اطراف مفصل درگیر است. ایبوبروفن داروی انتخابی کاهش التهاب می باشد. طبق دستور روی شیشه  دارو ، عمل کنید. اما اگر مقدار دارو برای تسکین درد کافی نبود برای مصرف بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

از مصرفی آسپیرین و استامینوفن خودداری کلید.

همهٔ ضددردها مثل هم نیستند. آسپیرین با ممانعت از ترشح و دفع اسید اوریک ، نقرس را بدتر می کند و استامینوفن دارای خواص ضد التهاب کافی نیست .

یخ درمانی کنید .

اگر مفصل درگیر، به تماس حساس نیست، از یخ استفاده کنید . یخ دارای اثرات تسکین دهنده و بیحس کننده می باشد. یخ را روی مفصل دردناک به مدت ده دقیقه بگذارید؛ آن را با ابر یا حوله بپوشانید. به اندازه نیاز تکرار کنید.

نقرس

از غذاهای دارای پورین زیاد پرهیز کنید.

دکتر روبرت ورتمن «استادیار و نایب رئیس بخش روماتولوژی (مفصل شناسی ) دانشگاه ویسکوسنین » میگوید: غذاهایی که حاوی ماده ای به نام پورین می باشند سطح اسید آوریک خون را بالا میبرند.

این غذاها به احتمال در صورت داشتن ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم پورین در هر صد گرم می توانند نقرس را ” به این غذاها عبارتند از: غذاهای پر پروتین حیوانی نظیر آب گوشست، شاه ماهی، جگر ، قلوه و مشتقات گوش تا، گوش  کرده ، صدف دوکفهای و نان شیرین .

مصرف غذاهای دیگر حاوی پورین را محدود کنید.

غذاهایی که ممکن است دارای مقادیر پورین باشند و باعث نقرس شوند را نیز محدود کنید ( از ۵۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در ۱۰۰ گرم). در موارد نقرس شدید، کاهش مصرف آنها به یک وعده در روز ضرورى است . این غذاها شامل لوبیای خشک ، گل کلم، عدس، قارج، حریره ، جوی دوسر، اسفناج . نخود خشک ، غلات ، جانوران صدف دار دریایی – تان تمام غله های و مخمرها هستند .

در همین دسته ماهی ، گوشت قرمز و گوشت مرغ قرار دارد، مصرف آنها را به ۹۰ گرم در پنج روز هنته محدود کنید.

آب زیاد بخورید .

روبرت دیو جسی ، استاد فیزیولوژی دانشگاه پنی سیلویا» میگوید : مقادیر زیاد آب می تواند باعت خارج کردن اسید اضافی از سیستم بدن شود. وی آب ساده را توصیه می کند. اغلب مردم به اندازه کافی آب نمیخورند. برای بهترین نتیجه در روز ۵ تا ۹ لیوان آب بخورید.

آب فراوان همچنین در افراد نقرسی مستعد به سنگ کلیه باعث دفع سنگ ها می شود.

چای گیاهی را در نظر بگیرید .

راه دیگر تأمین مایعات بدن ، چای گیاهی است. این چای ها فاقد کافئین و انرژی میباشند. بنابراین مصرف زیاد آنها باعث زیادی وزن نمی شود.

به هیچ وجه الکل مصرف نکنید .

الکل از ترشح اسید اوریک جلوگیری می کند و تولید آن را هم افزایش می دهد. آب جو زیانآورتر است چرا که حاوی پورین بالاتری نسبت به شراب و دیگر مشروبات الکلی است.

فشارخون را کنترل کنید.

اگر علاوه بر نقرس ، فشارخون هم دارید، مشکلات تان دوچندان شده است : چرا که داروهایی که برای کاهش فشارخون تجویز می شوند. مثل مدرها (ادرارآورها) باعث بالا فرستان سطح اسید اوریک خون می شوند. بنابراین برنامه ریزی برای کاهش طبیعی فشارخون محافلاته است. وزن خود را کم کنید، مصرف سدیم را کاهش دهید و ورزش کنید ، اما بلمون مشورت پزشک هیج گونه دارویی را قطع نکنید.

از رژیم های مد روز پرهیز کنید.

اگر افسانه وزن دارید، کم کردن وزن اجباری است. افراد سنگین تر دارای اسید بک بالاتری همستند . اما دنبال رژیم های موقت و زودگذر نروید؛ چرا که باعث تحریک حملات نقرسی می شوند و بسیار خطرناکند. بعضی از رژیم ها مانند گرسنه ماندن طولانی مدت، باعث پاره شدن سلول های بدن و خارج شدن اسید اوریک از آنها می شود. بنابراین برای یک برنامه تدریجی کاهش وزن با پزشکتان مشورت کنید.

نقرس

راهی دیگر

قدرت گیلاس و زغال

گیلاس: اگرچه هیچ گونه مدرک علمی دقیقی وجود ندارد که نشان دهد گیلاس برای نقرس مفید است اما اکثر مردم مصرف آن را مفید میدانند. به نظر نمیرسد، مهم باشد که گیلار ترش است یا شیرین ، تازه است یا بسته بندی شده .

پماد زغال

زغال توانایی بیرون کشیدن سموم را از بدن دارد . ۱/۵ فنجان از زغالاکتیو پودرشـده رابا دانه های پودرشده بزرگ و آب گرم کافی مخلوط کنید تا به صورت خمیر در بیاید. آن را روی مفصل درگیر بگذارید. هر چهار ساعت آن را عوض کنید و یا در طول شب بگذارید. زغال ایجاد رنگ می کند بنابراین مراقب لباس ها و ملانه های رختخواب باشید.

حمام زغال

دکتر تراش میگوید: شما می توانید برای خیساندن پای تان از حمام زغال استفاده کنید. از یک وان قدیمی استفاده کنید که رنگی شدن آن برای شما اهمیتی ندارد. ۱/۵ فنجان پودر زغال را با اب مخلوط کنید ۶۰ درست خمیر در بیاروید. سپس کم کم آب داغ اضافه کنید تا پای تان در داخل آن فرو رود . ۳۰ تا ۹۰ دقیقه پا را همینطور نگه دارید.

زغال خوردنی

زغال فعال شده ( زغالاکتیو ) که می توان آن را دارید .خورد باعث کاهش سطح اسید اوریک خون میشود. ۱ تا ۱/۵ قاشق چایخوری را چهار بار در روز طبق برنامه ذیل بخورید : هنگام بلند شدن از خواب، وسط روز، وسط عصر و هنگام خواب.

به بدن تان آسیب نرسانید.

به دلایل ناشناخته نقرس به مفصلی از بدن حمله می کند که قبلاً دچارزخم و ضربه شده است . پس سعی کنید به انگشتان و دیگر مفاصل بدن خود آسیب وارد نکنید. همچنین کفش های تنگ نپوشید چرا که پاها را به آسیب های خفیف مستعد می کند.

دربارهٔ مصرف مکمل ها با پزشکتان مشورت کنید.

دربارهٔ مصرف ویتامین ها هوشیار باشید. زیرا مصرف بعضی از آنها، باعث بدتر شدن نقرس می شود. مخصوصاً ویتامینB3 و ویتامین A بیش از حد باعث تحریک حمله می شوند . بنابراین همیشه قبل از افزایش مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید .

۱۷ روش کنترل نقرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن دوم