آموزش علوم عرفانی,گر به خود آیی به خدایی رسی

۱۵ روش برای تحمل سندرم کانال مچی

0

۱۵ روش برای تحمل سندرم کانال مچی

سندرم دست بیگانه یا سندرم دکتر استرنجلاو (به انگلیسی: Alien Hand Syndrome) یک اختلال عصبی است که در آن یکی یا در مواردی هر دو دست شخص مبتلا بر خلاف میل و بدون کنترل شخص حرکت کند و کار انجام دهد. این به این معنی نیست که شخص بیمار بطور کامل کنترل دستانش را از دست می‌دهد.

ظهور این اختلال می‌تواند در مواقعی چون صرع شدید، سکته مغزی، تومور مغزی و پسایند جراحی مغز رخ دهد.

هنوز سه پاراگراف نامه براى نوه ‏تان ننوشته‏اید که ناگهان درد و سوزشى در دست‏تان ایجاد مى‏شود و مجبور مى‏شوید قلم را روى زمین بگذارید.
هفته‏ها به دنبال رنگ مناسب آشپزخانه مى‏گردید، اما بعد از چند بار رنگ زدن به دیوار، درد آزار دهنده‏اى در مچ دست احساس مى‏کنید. شب هنگام، همراه با احساس بى‏حسى در دست و مچ از خواب بیدار مى‏شوید. اگر چنین اتفاقاتى براى شما افتاد، احتمالا دچار سندرم کانال مچى شده‏اید. این بیمارى، اختلالى نیست که در طول یک شب اتفاق افتد، بلکه یک اختلال تروماتیک فزاینده‏اى است که در طول زمان به علت حرکات استرس‏زاى مکرر دست و مچ دست گسترش مى‏یابد.
تاندون‏هاى زیادى در کانال مچى وجود دارند که وقتى حرکات استرس‏زاى متعدد مانند نوشتن، تایپ کردن و چکش زدن انجام مى‏شود، متورم مى‏شوند و روى عصب مدیان )MEDIAN( که از مچ دست عبور مى‏کند فشار مى‏آورند. نتیجه این مراحل درد بسیار شدید است.
زنان دو برابر مردان دچار این بیمارى مى‏شوند. بر اساس نظریات کالین‏هال، علایم معمولا در یک دست دیده مى‏شود، اما مى‏تواند هر دو دست را تحت تأثیر قرار دهد. گاهى اوقات، دست درگیر حالت بى‏حسى، گزگز، مورمور و یا حالت خواب رفتگى دارد. معمولا این احساس در انگشت شست و اشاره دیده مى‏شود، اما ممکن است در همه‏ى دست وجود داشته باشد. هنگامى که علایم این بیمارى احساس شد باید به دنبال تسکین و درمان درد باشیم.

مچ دست را به صورت دایره‏اى بچرخانید.
 

یک فیزیوتراپ مى‏گوید: هنگامى که گزگز شروع شد، باید حرکات و ورزش‏هاى آرام دست را آغاز کنیم. یکى از اینها چرخش ساده دست است. دست‏ها را براى دو دقیقه به آرامى و به صورت دایره‏اى به اطراف بچرخانید. این حرکت باعث تمرین تمام عضلات مچ مى‏شود، گردش خون را بهبود مى‏بخشد و مچ را از حالت خمیده که معمولا منجر به این سندرم مى‏شود، خارج مى‏کند.

دست‏تان را بالا ببرید.
 

دست‏تان را از صفحه کلید کامپیوتر جدا کنید و بالا نگه دارید. دست‏تان را بالاى سر برده و آن را به همراه مچ بچرخانید.

استراحت کنید و در آرامش باشید.
 

در بین کارها، مقدارى استراحت کنید. دست‏ها را روى میز به حالت استراحت بگذارید و سرتان را به مدت دو دقیقه بچرخانید. گردن را به جلو و عقب خم کنید، سپس سر را به دو طرف خم کنید و در حال چرخش گردن، به شانه‏ى راست و سپس به شانه‏ى چپ نگاه کنید.

ورزش را همانند خوردن، در برنامه‏ى روزانه‏ ى خود قرار دهید.
 

ورزش عضلات مشکل‏دار به صورت روزانه، مهم است؛ حتى اگر درد هم نداشتید حرکات ورزشى بالا باید حداقل چهار بار در روز انجام شود.

از آسپیرین استفاده کنید.
 

دکتر استفان کشن »جراح ارتوپد« مى‏گوید: براى کاهش درد و التهاب از داروهاى ضد التهاب غیر استروئیدى نظیر آسپیرین یا ایبوپروفن استفاده کنید؛ از استامینوفن استفاده نکنید. استامینوفن براى سردرد است نه این بیمارى، زیرا درد را کاهش مى‏دهد ولى اثر کمى روى التهاب ندارد.

با یخ درمانى، درد را تسکین دهید.
 

بسته‏هاى یخ با کاهش تورم، مؤثر و کارآمد مى‏باشند. به دور دست‏تان، پد گرمازا نپیچید زیرا باعث افزایش تورم ناحیه مى‏شود.

دست خود را بالا نگه دارید.
 

هنگامى که استراحت مى‏کنید، سعى کنید دست‏تان بالاتر از شانه باشد. طورى بنشینید که آرنج‏تان روى میز قرار گیرد و یا روى دسته‏ى صندلى تکیه دهد و نوک دست به طرف بالا باشد؛ این یک وضعیت مناسب براى استراحت است.

براى تسکین درد، دست‏تان را مشت کنید.
 

حرکات فشارى انگشتان به تسکین حالت گزگز مچ دست کمک مى‏کند. دست‏تان را مشت کنید و انگشتان را به کف دست فشار دهید. سپس مچ را باز کنید و کشیده نگه دارید. این حرکت را دوباره انجام دهید.

شب‏ها، دست‏تان را در پهلو نگه دارید.
 

دست‏تان را هنگام خوابیدن، نزدیک بدن و مچ را صاف و مستقیم نگه دارید. اگر دست را از کنار تخت آویزان کنید، باعث افزایش فشار مى‏شود. اگر در خواب به علت درد بیدار مى‏شوید، همان تمرین‏هایى را که در روز انجام مى‏دادید، در شب تکرار کنید.

از تخته‏ى اسپلینت )شکسته بندى( براى تسکین درد استفاده کنید.
 

براى تسکین علایم سندرم کانال مچى از اسپلینت مچى براى صاف نگه داشتن مچ استفاده کنید. اسپلینت کمک مى‏کند تا فشار از روى عصب برداشته شود. انواع پلاستیکى اغلب سخت و همچنین گرم و چسبناکند. صرف نظر از نوع اسپیلنتى که مى‏خرید، باید اندازه‏ى آن مناسب کف دست باشد و در عین حال شست و انگشتان دیگر را آزاد بگذارد.

آن را خیلى سفت نبندید.
 

حتما شما نمى‏خواهید که ترافیک را به طور کامل در مچ‏تان ببندید؛ مچ‏تان را با نوار کشى نبندید زیرا مانع خونرسانى مى‏شود.

از دستگیره مناسب استفاده کنید.
 

اگر مى‏خواهید جسمى را با دستگیره جابجا کنید، مطمئن شوید جاى دست شما کاملا اندازه و مناسب است. اگر جاى دست‏تان کوچک بود، با لوله‏ى پلاستیک یا نوار، آن را دوباره بسازید و اگر خیلى بزرگ بود، از یک دستگیره دیگر استفاده کنید.

با دقت عمل کنید.
 

اگر بعد از کار کردن با روش قدیمى در اطراف خانه‏تان، دچار آسیب شدید، هنگام کار کردن فشار را بر قاعده مچ‏تان متمرکز نکنید.

فواید ویتامین ۶ B
 

مطالعات علمى جدید نشان مى‏دهد که درمان با ویتامین ۶ B زیر نظر پزشک، مى‏تواند در کاهش علایم سندرم کانال مچى مؤثر باشد. در یک مطالعه دوازده ساله، ۶۵% افراد مبتلا به این بیمارى با مصرف روزانه ویتامین ۶ B بهبود پیدا کرده‏اند.
دکتر الیس مى‏گوید: در طول ۲۶ سال به طور موفقیت‏آمیزى صدها بیمار را با مقادیر بالاى مصرف روزانه ویتامین ۶ B درمان کرده در حالى که هیچ اثر جانبى مشاهده نشده است.
او هشدار مى‏دهد که درمان با ویتامین ۶ B باعث تسکین فورى علایم نمى‏شود، بلکه شما باید صبور باشید. اغلب شش هفته طول مى‏کشد که تغییرات آنزیمى به حدى کافى باشد که علایم به تدریج فروکش کند.
بعد از شش تا دوازده هفته متوجه تفاوت اساسى در دست و انگشتان‏تان مى‏شوید؛ بى‏حسى، گزگز، سفتى و درد دست فروکش مى‏کند. دکتر الیس همچنین مى‏گوید: در بعضى از بیماران بعد از قطع مصرف ویتامین ۶ B، این بیمارى دوباره عود مى‏کند.
ویتامین درمانى براى سندرم کانال مچى باید زیر نظر پزشک انجام شود. زیرا این ویتامین مى‏تواند در مقادیر بالا سمى باشد.

واقعیت‏هایى براى حفظ بى‏دردى
 

بعضى کارگرها نسبت به بقیه، بیشتر درگیر مى‏شوند، مخصوصا قصاب‏ها، راننده‏هاى تریلى، کارگران خطوط مونتاژ، حسابداران و پردازشگران اطلاعات و کاربرهاى چکش‏هاى بادى. این افراد بنابر شرایط شغلى باید از دست‏شان در انجام کار استفاده کنند. کسانى هم که در خانه کار مى‏کنند، در معرض خطر هستند: خانه دارانى که شستشوى لباس‏ها را با دست انجام مى‏دهند و یا با جارو زمین را تمیز مى‏کنند و یا حتى کسانى که میوه پوست مى‏گیرند.
حتى اگر شما مجبور هستید کار دستى شدیدى انجام دهید مى‏توانید از مشکل جلوگیرى کنید و از کار خود راضى باشید. این سندرم، حاصل فشار مداومى است که هنگام خم شدن مچ به بالا یا پایین ایجاد مى‏شود. اگر مچ به تناوب منقبض و کشیده شود، فشار افزایش مى‏یابد. براى جلوگیرى از آن، دست و پا را تا آنجا که مى‏توانید مستقیم نگه دارید. ممکن است در ابتدا خم نکردن مچ دست‏ها به طور مثال در تایپ کردن یا رانندگى غیر طبیعى به نظر برسد؛ اما زمان و ممارست، شما را از این ناراحتى رها مى‏کند.

هشدار پزشکى
 

ممکن است این ناراحتى‏ها نشانه‏ى آرتریت )التهاب مفاصل( باشد.
درد مچ دست، همیشه به علت سندرم کانال مچى نیست و مى‏تواند نشانگر بیمارى جدى‏تر دیگرى باشد. اگر هنگام ورزش احساس در هم شکستگى و فشردگى در مچ‏تان دارید، این علایم، نشانه‏ى سندرم کانال مچى نیست. این علایم مى‏تواند نشانه‏ى آرتریت استخوانى باشد.

 

منبع : دایره المعارف پزشک خانواده ،گروه مولفان انستیتوسلامتی آمریکا

۱۵ روش برای تحمل سندرم کانال مچی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن دوم