آموزش علوم عرفانی,گر به خود آیی به خدایی رسی

۱۳ راه برای داشتن استخوانهای محکم

2

۱۳ راه برای داشتن استخوانهای محکم

 

تعداد زیادی از مردم پوکی استخوان دارند. بسیاری از آنها از بیماری خود خبر ندارند. آنها همگی پیر و یا زن نیستند. ممکن است هر کسی دچار پوکی استخوان شود، اما زنان نسبت به مردان مستعد ترند. زنان حجم استخوان کمتری نسبت به مردان تولید می کنند. چندین سال بعد از یائسگی تحلیل استخوان ها در زنان افزایش می یابد، چرا که تولید استروژن بدنشان کاهش می یابد. اما این بیماری می تواند اتفاق نیافتد. هر شخصی می تواند گام های بلندی را برای پیشگیری از پوکی استخوان و مراجعه به دکتر بردارد. و هر شخصی که قبلا دچار بیماری استخوان شده است می تواند برای توقف بیماری تلاش های زیادی انجام دهد. متاسفانه تضعیف استخوان به صورت خیلی آرام در سالیان متوالی اتفاق می افتد. اکثر مردم بین سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی به حداکثر حجم استخوانی خود در ستون فقرات و در سن ۳۵ تا ۴۰ سالگی در استخوان های دراز مثل استخوان لگن می رسند. بعد از طی این مرحله استخوان ها کم کم حجم خود را از دست می دهند. از آنجا که تشخیص پزشکی پوکی استخوان دیر صورت می گیرد( معمولا بعد از یک شکستگی) . ما باید مبارزه پیش از موعد با این بیماری داشته باشیم تا اجازه پیشرفت به این بیماری داده نشود.

برای مواجهه با این بیماری سلاح های زیادی در اختیار دارید:

۱- برای استخوان سازی ورزش کنید:

اگر ورزش نکنید استخوان ها را از دست خواهید داد. اما دلیل دیگری هم برای ورزش کردن وجود دارد، برخی از مطالعات نشان داده اند که ورزش های وزنی می توانند میزان جرم استخوان ها را افزایش دهند. یکی از این مطالعات در دانشگاه استنفورد روی دونده های استقامت زن و مرد در مقایسه با گروه غیر دونده انجام شد. محققان دریافتند که استخوان های گروه دونده نسبت به گروه دیگر ۴۰ درصد مواد معدنی بیشتری دارد. پیاده روی هم برای استخوان ها بسیار مفید است. پیشنهاد می شود ۳ تا ۴ روز در هفته حداقل روزی ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید.

۲- کلسیم کافی در رژیم غذایی خود بگنجانید:

بعضی از دانشمندان معتقدند که کمبود مزمن کلسیم در رزیم غذایی عامل مستعد کننده پیشرفت پوکی استخوان می باشد. پنیر های کم چرب و ماست سرشار از کلسیم هستند. شیر بدون چربی هم مانند شیر معمولی کلسیم بالایی دارد. دیگر غذاهای حاوی کلسیم بالا شامل ساردین، میوه های مغزدار مانند فندق ،پسته و خمیر سویا هستند.

۳- غذای خود را تقویت کنید:

شیر خشک بدون چربی را به سوپ، نوشیدنی ها و دیزی اضافه کنید. هر قاشق چای خوری حاوی ۵۰ میلی گرم کلسیم بدون چربی می باشد.

۴- سوپ درست کنید:

مطابق نظر دکتر نوستلوتیزه هنگام درست کردن آبگوشت اگر مقدار کمی سرکه به کار ببرید کلسیم موجود در استخوان ها را حل کرده و خارج می کند در اینصورت محتوی کلسیم در نیم لیتر از سوپ شما برابر یک لیتر شیر خواهد بود.

۵- اگر در رژیم غذاییتان به اندازه کافی کلسیم ندارد از مکمل ها استفاده کنید:

مکمل های کلسیمی می توانند اثر محدودی داشته باشند مخصوصا در کسانی که مشکل جذب منابع کلسیم را دارند.کربنات کلسیم اگر به صورت مقادیر جدا و همراه غذا مصرف شود به خوبی در اکثر مردم جذب می شود. زیرا یک مکمل ممکن است اثری را که در دوستتان دارد در بدن شما نداشته باشد. منابع کلسیم دیگری نیز وجود دارد ولی پزشکان توصیه می کنند اول از کربنات کلسیم استفاده کنید زیرا هم ارزان است و هم در یک قرص مقدار بیشتری کلسیم وجود دارد.

۶- مکمل کلسیم را در خانه آزمایش کنید:

اگر مکمل های تجاری و معمولی کلسیم فرمولبندی بدی دارند و به خوبی تجزیه نمی شوند، دکتر میلر توصیه می کند که برا ی امتحان آن دو قرص از مکمل را داخل ۱۸۰ میلی لیتر سرکه بیندازید و ۳۰ دقیقه صبر کنید و هر ۲ تا ۳ دقیقه به هم بزنید. اگر قرص ها به تکه های ریزی تقسیم شدند احتمال هضم و تجزیه آن در معده بالاست. اگر به صورت قرص باقی ماندند آن را پس دهید و از یک مکمل دیگر استفاده کنید.

۷- ویتامین D کافی مصرف کنید:

ویتامینD برای جذب کلسیم یک ماده ضروری و به دو علت مهم است. اولا جذب کلسیم را در روده ها افزایش می دهد و ثانیا جذب کلسیم را در کلیه ها زیاد می کند. اگر شما زیاد در برابر آفتاب می ایستید شاید خیال می کنید که بیشتر از کفایت ویتامین D جذب می کنید اما چون لباس می پوشیم شاید تنها ۱۰ درصد از نیاز بدن به این ویتامین از این طریق تامین می شود.

چقدر به ویتامین D نیاز داریم؟  افراد مسن بالای ۶۵ سال به ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین نیاز دارند. اگر فراورده های شیری نمی خورید و یا به میزان کافی در معرض خورشید قرار نمی گیرید می توانید از برخی از منابع تامین کلسیم ویتامین D نیز کسب کنید. نیم لیتر شیر حاوی ۱۲۵ واحد از این ویتامین است. سالمون، ساردین، ماهی تن بهترین منابع ویتامین D می باشند.

۸- سیگار نکشید:

اگر نیاز به دلیل بیشتری برای ترک دارید این هم یک دلیل دیگر، کشیدن سیگار سطح استروژن خون را کاهش می دهد و زنان دارای سطح استروژن پایین خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری پوکی استخوان دارند.

۹- مصرف کافئین را محدود کنید:

تحقیقات زیادی در مورد کافئین صورت گرفته است و به نظر می رسد که باعث دفع کلسیم از طریق ادرار می شود . اما خوردن دو یا سه فنجان چای یا قهوره در روز هیچ اشکالی ندارد.

۱۰- بیش از حد گوشت نخورید:

نه اینکه گوشت را از رژیم غذایی خود حذف کنید، ولی زیاده روی نکنید. ما می دانیم که پروتئین دفع کلسیم را بیش از جذب آن تحریک می کند و به طور کلی باعث دفع سراسری کلسیم از بدن می شود.

۱۱- مراقب مصرف فیبر باشید:

رژیم غذایی پرفیبر در معده به کلسیم متصل می شود و جذب آن را محدود می کند. برخی از انواع فیبرها به کلسیم باند می شوند، اگر در رژیم غذاییتان مصرف فیبر به طور غیر طبیعی بالاست، مصرف آن را به یکباره کاهش ندهید بلکه مقدار کمی از آن را کاهش دهید. علاوه بر این غذاهای پر فیبر دارای خواص زیادی هستندو باعث تحریک حرکات روده می شوند و در کاهش کلسترول خون نیز موثرند.

۱۲- نمکدان را زمین بگذارید:

هر قدر سدیم رژیم غذایی بیشتر باشد بیشتر دفع می شود و هر چه سدیم بیشتر دفع شود، کلسیم بیشتری نیز دفع می شود. اگر کلسیم از طریق ادرار دفع شود چه اتفاقی می افتد؟ سطح کلسیم خون پایین می آید و این روند باعث آزاد شدن هورمون پاراتیروئید می شود  و این هورمون نیز باعث تجزیه ذخیره کلسیم استخوان می شود و آن را وارد خون می کند.

۱۳- احتمال خطر را در خود بسنجید:

شما میتوانید قدم به قدم احتمال ابلا به پوکی استخوان را در خود کاهش دهید.اما مواردی وجود دارد که تحت کنترل شما نیست این موار به شرح زی هستند

*سابقه فامیلی پوکی استخوان یا بیماریهای استخوانی در خانواده و فامیل خود دارید

*سفید پوست هستید و اجداد شما از اروپا و خاورمیانه دور هستند

*پوست روشن و لطیف دارید

*استخوان بندی شما ریز و نازک است

*درصد چربی بدنتون پایین است

*بیش ار ۴۰ سال سن دارید

*تخمدانهای خود را برداشته اید.

*تاکنون بچه نداشته اید

*دچار یائسگی زودرس شدید

*به فراورده های شیری حساسیت دارید

 

****************************
با عضو شدن در کانال تلگرام ما هر روز از مطالب علوم عرفانی و ادعیه اذکار و همچنین از مطالب روز روانشناسی هیپنوتیزم و یوگا و موفقیت در گوشی خود در اختیار داشته باشید و در گوشی خود مطالعه کنید.

برای عضویت وارد لینک زیر شوید

http://telegram.me/success HYPERLINK “http://telegram.me/inapplyoriginal”786

بعد از کلیک پنجره ای باز میشود و روی دکمه ok کلیک کنید و سپس وارد کانال ما میشوید در این صفحه در پایین صفحه روی دکمه join کلیک کنید تا برای همیشه عضو کانال ما شوید.

*****************************

۱۳ راه برای داشتن استخوانهای محکم

2 نظرات
  1. arsamhoseini می گوید

    سلام لطفا در مورد قارچ کفیر برای درست کردن دوغ و ماست استفاده میشه توضیح دهید که این نوع مخمر طبیعی ایا برای استفاده خوب است و طبع ان گرم است و برای پوکی استخوان موثر میباشد یا نه ممنون

    1. admin site می گوید

      در مورد کفیر که به صورت سنتی تولید میشه چون الکل تولید میکنه مجاز نیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن دوم