آموزش علوم عرفانی,گر به خود آیی به خدایی رسی

کارما چیست و چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارد؟

5

کارما چیست و چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارد؟

یکی از محبوب ترین افکار مرتبط با کلمه کارما این است که “آنچه می گذرد، برمی گردد”. چیزی که مردم اغلب نادیده می گیرند این است که مفهوم کارما به چیزی فراتر از چند تکه ناهموار یا بدشانسی گسترش می یابد. بنابراین، این “کارما” چیست که سالمندان ما دائماً به ما یادآوری می کنند؟ در این سایت، ما در مورد معنای کارما، نحوه تأثیر آن بر ما، انواع مختلف کارما و اینکه چگونه می توانید کارما خود را تغییر دهید، صحبت خواهیم کرد که همه بر اساس دانش باستانی هند است. شروع کنیم!

کارما چیست؟

کلمه “کارما” از کلمه سانسکریت “کارمان” گرفته شده است که به “عمل” ترجمه می شود. طبق اصول فلسفه هندی، گفته می شود که به عنوان قانون اساسی علیت تعریف می شود که از طریق آن اعمال خوب یا بد یا قصد آنها پیامدهای آینده زندگی یک فرد را تعیین می کند.

متون مذهبی و سنت های هند از کارما برای نشان دادن جنبه اخلاقی فرآیند سامسارا (تولد مجدد) استفاده می کنند. در اصل، کارما به همه اعمال یک فرد و همچنین پیامدهایی که منجر به عروج روح و روشنایی می شود، اعمال می شود.

کارما چگونه کار می کند؟

رایج ترین تصور غلط مردم این است که کارما و سرنوشت یکسان هستند. با این حال، این به سادگی درست نیست. کارما فقط راهی برای ایجاد تعادل از طریق پاداش دادن یا تنبیه یک فرد نیست، بلکه سرنوشت توسط یک موجود دنیوی دیگر تعیین نمی شود. فقط به این دلیل که ما کار بدی انجام داده ایم به این معنی نیست که برای حفظ تعادل، اتفاق بدی برای ما رخ خواهد داد.

در عوض می توان کارما را به عنوان نیروی محرکه ای که بر قلمرو معنوی حاکم است تعریف کرد. کارما با مسئول ساختن ما در قبال هر عمل یا واکنشی، علاوه بر نیت ما در حین انجام آن عمل، بر زندگی ما تأثیر می گذارد. گفته می شود که انرژی هدایت کننده است که محصول نهایی اقدام و قصد عمدی است. زندگی ما تحت تأثیر انرژی ای که در حال حاضر و در آینده از خود می دهیم خواهد بود. کارما به ندرت ربطی به تنبیه یا پاداش دادن به افراد دارد و ما نمی توانیم کنترل کاملی بر آن داشته باشیم.

کارما خوب یا بد چیست؟

بسیاری بر این باورند که ساختار کارمایی فقط خوب یا بد است، با این حال، مانند بسیاری از چیزهای زندگی، منطقه خاکستری زیادی در این بین وجود دارد. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که فکر کنیم کارمای بدی ایجاد کرده‌ایم، حتی اگر این عمل با خالص‌ترین نیت انجام شده باشد. نوع کارمایی که ما آشکار می کنیم با هدف عملی که انجام می دهیم تعیین می شود. با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید نگاهی به انواع دوتایی کارما بیندازیم:

کارمای خوب، کردار نیک

کارمای خوب را می توان به عنوان انرژی که در نتیجه نیات و اعمال مثبت گذشته نشان می دهیم خلاصه کرد. هدف اعمال ما نتیجه نیات ما را تعیین می کند. همانطور که گفته شد، کارهای خوب بدون پاداش نمی مانند، آنها در نقطه ای از وجودهای مختلف یک فرد پاداش می گیرند و نقش بسیار زیادی در تعیین چرخه کارمایی فرد دارند.

کارما بد

کارمای بد را می توان دقیقاً برعکس کارما خوب تعریف کرد، زیرا از طریق اعمال منفی، نیات، احساسات و غیره ظاهر می شود. این به این دلیل است که نیت بد اغلب منجر به رفتار منفی می شود که به نوبه خود منجر به نتایج منفی می شود. درست مانند کارمای خوب، کارمای بد می تواند در زندگی فعلی ما حتی به دلیل اعمال منفی در زندگی قبلی خود را نشان دهد.

کارما خوب و بد چگونه کار می کند؟

کارما می تواند در هر لحظه از زندگی ما به شکل مثبت یا منفی خود را نشان دهد. بیایید برای درک مفهوم کارمای بد به یک مثال نگاهی بیندازیم: فرض کنید شخصی بدون احساس گناه یا پشیمانی به همسر خود خیانت می کند و در نتیجه از هم جدا می شود. خیلی دیرتر در زندگی، شخصی که خیانت کرده است با مشکلات روانی مانند تنهایی و افسردگی دست و پنجه نرم می کند و با انبوهی از مشکلات دیگر از مسائل مربوط به تعهد گرفته تا فرزندان دور افتاده و غیره مواجه می شود. اقدامات.

با این حال، موقعیت‌هایی نیز وجود دارد که باید با نیت خوب تصمیم منفی بگیرید. به عنوان مثال، عدم دسترسی به مراقبت های بهداشتی مناسب ممکن است کسی را مجبور به سرقت انسولین برای پدربزرگ دیابتی خود کند. اگرچه دزدی زیر چتر کارمای منفی قرار می گیرد، نتیجه دزدی مثبت بود، این منجر به نوعی ادغام کارمایی می شود.

چگونه می توانم کارما را تغییر دهم؟

اگرچه چرخه کارمایی نمی تواند به طور کامل توسط یک فرد در طرح بزرگ زندگی دستکاری شود، راه هایی برای افزایش تجلی کارما خوب، صرف نظر از اعمال و نیات زندگی قبلی وجود دارد:

بپذیر و ببخش

یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار حضور داشتن است. بخشش و بپذیرش اتفاقات گذشته نحوه حضور فرد در هر لحظه است. این به این دلیل است که آسیب های گذشته روشی عجیب برای فرافکنی به زندگی کنونی دارند. تصدیق و رها کردن حوادث گذشته به ما کمک می‌کند تا از آسیب‌های عاطفی غلبه کنیم و نارضایتی‌های قبلی را که بر زندگی فعلی ما تأثیر گذاشته است، حل کنیم.

فراخوانی برای اقدام

یکی از ساده ترین و دست کم گرفته شده ترین راه ها برای نشان دادن کارما خوب برای خودمان این است که همیشه با اصول کارما مطابقت داشته باشیم. این را می توان با اقدامات مثبت انجام داد، حتی زمانی که از ما انتظار نمی رود. یک قانون کلی برای انجام این کار این است که با مردم به همان خوبی رفتار کنیم که می خواهیم آنها با ما رفتار کنند.

بیشتر مراقب باشید

توجه بیشتر به هر موجودی که ما را احاطه کرده و محدودیت ها یا مشکلات آنها می تواند تأثیر زیادی بر کارما داشته باشد. هدف اصلی از ذهن آگاهی، زندگی در لحظه حال با آگاهی و مهار اعمال، افکار و احساسات تکانشی است. اگر هر یک از ما به سمت اقدامات متفکرانه و آگاهانه بر خلاف اعمال خودانگیخته و خودمحورانه کار کنیم، باید بتوانیم مقداری کارما خوب تولید کنیم. به‌جای اینکه برده انگیزه‌های خود باشیم، باید بر تکرار این نکته تمرکز کنیم که آنها نیز افکاری هستند که خودمان ساخته‌اند و بنابراین می‌توان آنها را در تعقیب یک نتیجه مثبت کنترل کرد. یکی از بهترین راه‌ها برای حواس‌پرتی بیشتر، تمرکز بر تنفس است، که نتیجه آن تجربه یک احساس بالاتر از وجود در لحظه حال است

آیا می توانم کارما را تغییر دهم؟

حتی اگر نمی توانیم از چرخه کارمایی در زندگی خود خلاص شویم، مطمئناً می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. برای انجام این کار، باید روشن باشید که چه نوع کارما را می خواهید در آینده متجلی کنید و به روی ایده روشنگری در سطح معنوی باز باشید.

یک چرخه کارمایی چقدر می تواند طول بکشد؟ کارما چیزی نیست جز انرژی که عمل یک فرد تولید می کند. این ممکن است چندین بار در یک سال یا حتی در طول زندگی بعد از آن ظاهر شود. به طور گسترده اعتقاد بر این است که در طول عمر ما در یک چرخه جریان دارد و به طور کلی حدود ۱۲ سال طول می کشد. می توان آن را تا حد زیادی بر اساس سن به بخش هایی تقسیم کرد

و من الله توفیق: حمید آذر

5 نظرات
 1. بنیامین موسی زاده می گوید

  بسیار آموزنده و مفید، احسنت برشما….

 2. سمیه می گوید

  سلام آقای آذر ممنون میشم راه های ارتباطی خودتون رو بفرمایید به شماره ۰۹۹۰۴۵۷۴۰۳۲ در تلگرام پیام میدم ولی کسی پاسخگو نیست

  1. hamid-azar می گوید

   سلام
   ۰۹۳۸۴۱۲۴۱۴۶
   از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ ظهر
   ۱۴ الی ۱۷ عصر تماس بگیرید

 3. سمیه می گوید

  کسایی که توی زندگیشون آزارشون به ی مورچه هم نرسیده، اونوقت دارن توی این دنیای بدترین حالت روانی و مالی رو طی میکنن
  دست همه رو گرفتن، اونوقت الان تنهان
  کارمای چی رو دارن پس میدن؟

  1. hamid-azar می گوید

   میتونه سحر و جادو یا چشم نظر باشه
   این جور آدمها حسود زیاد دارن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن دوم