آموزش علوم عرفانی,گر به خود آیی به خدایی رسی

۱۱ روش برای رسیدن به موفقیت و باورهای خود

0

۱۱ روش برای رسیدن به موفقیت و باورهای خود

این روزها بشر آنچنان درگیر انجام امور روزمره شده است که حتی دستیابی به رویاهایش را نیز از یاد برده و برای رسیدن به آنها حتی تلاش هم نمی کند. اگر فردی شغل تمام وقت و فرزند هم داشته باشد که شرایط سخت تر هم می شود و دیگر حتی فرصت فکر کردن به اهدافی که در سال های جوانی در سر داشته را هم نخواهد داشت.

اما چطور می شود پیشرفت کرد؟ اگر هدفمند زندگی نکنید و روزانه زمانی مشخصی را برای برنامه ریزی آینده و پیشرفت اختصاص ندهید، همه عمر شما در مرتفع کردن درگیری های زندگی تمام خواهد شد و روزی متوجه می شوید که پیر و فرسوده شده اید اما هنوز از زندگی خود لذت نبرده اید؛ اما افسوس که دیگر فرصتی برایتان باقی نمانده است.

اگر می خواهید در زندگی تان برنامه داشته و به کمک آنها به موفقیت برسید، خواندن این هشت عادت روزانه، می تواند کمک زیادی به شما کند. با دیجیاتو همراه باشید.

۱- خودتان را باور کنید

حتما می‌گویید این جمله تکراری است اما برای رسیدن به هر هدفی در زندگی باید خود و توانایی‌هایتان را باور کنید. خودباوری کلید موفقیت در هر کاری است که می‌خواهید انجام دهید. برای انجام هر کاری علاوه بر علاقه به آن، باید باور داشته باشید در آن موفق خواهید شد. خودباوری سنگ بنای شروع هر کاری است. بسیاری از ما هنگام انجام کارهایی مثل آشپزی، رانندگی یا صحبت در کلاس این ویژگی را داریم فقط لازم است آن را به کارهای دیگر نیز تعمیم دهیم.

۲- درباره‌ی مراحل رسیدن به اهدافتان فکر کنید.

برنامه‌ریزی بسیار مهم است به خصوص هنگامی که برای رسیدن به هدفی خاص تلاش می‌کنید. به علاوه بسیار مهم است که هر مرحله از این برنامه را برای خود مجسم کنید یعنی خودتان را در حال انجام این مراحل تصور کنید. این کار روشی ساده برای برنامه‌ریزی است و به شما کمک می‌کند در طول مسیر رسیدن به آرزوها و اهدافتان هیچ چیز را فراموش نکنید. با تصور کردن  مراحل رسیدن به آرزوهایتان متوجه می‌شوید چه کارهایی برای رسیدن به آن‌ها باید انجام دهید. هنگامی که می‌خواهید مراحل برنامه‌ی خود را عملی کنید چون قبلاً آن‌ها را برای خود تجسم کرده‌اید احتمالاً برایتان آسان‌تر می‌شوند.

۳- قبل از خواب مراحل برنامه‌ی خود را تصور کنید.

درست متوجه شدید تصور کردن مراحل برنامه‌تان قبل از خواب نه تنها در رسیدن به آرزوها و اهدافتان به شما کمک می‌کند بلکه ممکن است خواب آن‌ها را نیز ببینید و این نوعی تمرین کارهایی است که می‌خواهید انجام دهید. آیا می‌دانستید هنگامی که خواب هستید مغز فرق بین واقعیت و خیال را نمی‌داند؟ این مسئله نشان می‌دهد چرا رویاها گاهی درست و همچنین چرا کابوس‌ها گاهی شبیه واقعیت به نظر می‌رسند. بنابراین می‌توانیم از فواید خواب دیدن به درستی برای رسیدن به آرزوها و اهدافمان استفاده کنیم.

 

۴- بیش تر از هفت ساعت خواب شبانه داشته باشید

 خواب کافی مانند خوردن و آشامیدن آب اهمیت دارد؛ با این حال اکثر مردم به اندازه کافی نمی خوابند و در نتیجه دچار مشکلات فراوانی می شوند. سازمان جهانی خواب (NSF)، طبق یک نظرسنجی اعلام کرده است که حداقل ۴۰ میلیون آمریکایی، از بیش از ۷۰ نوع اختلال مربوط به خواب رنج می برند. گفتنی است ۶۰ درصد از بزرگسالان و ۶۹ درصد از نوجوانان، یک یا چند شب در هفته، بی خوابی را تجربه کرده اند.

علاوه بر این ۴۰ درصد از بزرگسالان در طول ماه با مشکل خواب آلودگی مواجه اند به طوری که فعالیت های روزانه شان را با مشکل جدی رو به رو می کند.

داشتن خواب کافی فواید زیر را دارد:

 • افزایش حافظه
 • افزایش طول عمر
 • کاهش تنش های عصبی
 • افزایش خلاقیت
 • افزایش توجه و تمرکز
 • آب شدن چربی ها و عضله سازی با انجام ورزش
 • کاهش استرس
 • کاهش اعتیاد به مواد محرک کافئین دار
 • کاهش تصادفات رانندگی
 • کاهش ابتلا به افسردگی و…

اگر خواب کافی را در الویت خود قرار ندهید، خواندن ادامه این مقاله کمک زیادی به شما نخواهد کرد. برای کسی اهمیتی ندارد که شما ساعت ۵ صبح از خواب بیدار شده باشید در حالیکه آن شب فقط ۳ ساعت خوابیده اید؛ به یاد داشته باشید حتی اگر از مواد محرک برای جبران خواب خود استفاده کنید، این اثر پایدار نخواهد بود و در دراز مدت به سلامتی شما آسیب وارد می کند.

۵- نماز و مناجات به منظور افزایش روحیه معنوی و هوشیاری

 

حتماً این ضرب المثل را شنیده اید که «شکر نعمت، نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند.» بعد از یک خواب راحت و آسوده، نماز خواندن و مناجات کردن با خداوند می تواند روحیه معنوی شما را مثبت و پرنشاط کرده و مسیر موفقیت تان را هموار کند. نماز و دعا سبب می شوند همواره شکرگزار هر چیزی که دارید، باشید.

شکرگزاری واقعی به این معناست که با ذهنی باز، قدردان نعمت ها باشید. وقتی با ذهنی مثبت به مسائل نگاه کنید، کائنات در تسخیر شما خواهند بود و فرصت ها و امکانات زیادی پیش رویتان قرار می گیرند.

در این حالت مردم مجذوب شما خواهند شد. هرگاه برای آنچه که دارید، سپاسگزار باشید، تعداد بیشتری از مردم خوب و مثبت اندیش جذب شما خواهند شد. به یاد داشته باشید قدردانی یک عادت مسری است.

شاید بتوان گفت شکرگزاری مهمترین کلید موفقیت است و به همین دلیل به عنوان مادر تمام فضایل اخلاقی لقب گرفته. اگر شما روز خود را با نماز، نیایش و شکرگزاری از خداوند آغاز کنید، همواره آرامش داشته و می توانید از فرصت هایی که جهان پیرامونتان به شما پیشنهاد می دهد، نهایت استفاده را ببرید.

۶- فعالیت های بدنی سخت داشته باشید

 

به گفته مرکز بهداشت جهانی و کنترل بیماری ها، علی رغم نقشی که ورزش در سلامتی روح و جسم دارد، یک سوم از مردان و زنان آمریکایی که در سنین ۲۵ تا ۶۴ سالگی قرار دارند، بطور مرتب ورزش نمی کنند.

اگر می خواهید جزو افراد سالم، شاد و خلاق جهان باشید، بطور منظم ورزش کنید. بسیاری از مردم برای داشتن جسم سالم فوراً باشگاه رفتن را انتخاب می کنند درحالیکه انجام ورزش صبحگاهی حتی در حیاط منزلتان نیز می تواند سبب ایجاد روحیه مثبت و پرنشاط در شما شود.

همواره با توجه به علایق خود، نوع ورزشتان را انتخاب کنید. ثابت شده است که ورزش کردن، احتمال ابتلا به بیماری هایی نظیر افسردگی و استرس را به شدت کاهش داده و تاثیر مستقیمی در موفقیت شما در زندگی حرفه ای تان می گذارد. اگر به سلامتی بدن خود اهمیت ندهید، در همه جوانب زندگی تان دچار مشکل خواهید شد.

۷- مصرف ۳۰ گرم پروتئین در روز

 

پروفسور دونالد لین، استاد ممتاز دانشگاه النویز آمریکا و متخصص تغذیه می گوید، بایستی در هر وعده صبحانه، حداقل ۳۰ گرم پروتیئین مصرف شود. همچنین تیم فریس در کتابش بنام ” بدن چهار ساعته”، اشاره می کند که ۳۰ دقیقه بعد از بیدار شدن، باید ۳۰ گرم پروتئین مصرف شود.

وی می گوید پدرش توانسته بود با همین روش در طول یک ماه، ۸٫۵ کیلوگرم، وزن کم کند. غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند، شما را بیشتر سیر نگه می دارند زیرا مدت زمان بیشتری در معده باقی می مانند. همچنین پروتئین سطح قند خون را در وضعیت ثابتی نگه می دارد و باعث می شود کمتر احساس گرسنگی کنید.

گفتنی است مصرف پروتئین باعث کاهش اشتها به خوردن کربوهیدرات های سفید مانند نان تست، شیرینی و دونات (که از عوامل اصلی چاقی هستند)  می شود. او چهار روش را برای مصرف پروتئین در صبح، پیشنهاد می دهد:

 • حداقل ۴۰درصد از کالری شما در وعده صبحانه باید از پروتئین تامین شود.
 • مصرف ۲ تا ۳ عدد تخم مرغ در وعده صبحانه (هر کدام حدوداً ۶ گرم).
 • اگر از تخم مرغ خوشتان نمی آید، از گوشت قرمز، گوشت بوقلمون، سوسیس یا پنیر استفاده کنید.
 • نوشیدنی های پروتئین دار بنوشید.

کسانی که نمی توانند گوشت قرمز یا تخم مرغ مصرف کنند می توانند حبوبات، سبزیجات و انواع مغزها که سرشار از پروتئین هستند را استفاده کنند.

۸- دوش آب سرد بگیرید

آنتونی رابینز، نویسنده، بازیگر و سخنران آمریکایی، روز خود را با پریدن در یک استخر آب سرد با دمای ۱۳ درجه سانتیگراد، شروع می کند. اما به راستی او چرا اینکار را انجام می دهد؟

دوش آب سرد می تواند باعث سلامتی جسمی و روانی شود. وقتی مرتباً زیر دوش آب سرد بروید، عملکرد سیستم ایمنی بدن، غدد لنفاوی، دستگاه گردش خون و سیستم گوارشی تان، در دراز مدت بهبود می یابد. همچنین دوش آب سرد باعث افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش وزنتان خواهد شد.

تحقیقات نشان داده اند که گرفتن دوش آب سرد می تواند اثر بهتری در رفع علائم افسردگی، نسبت به قرص های تجویز شده داشته باشد زیرا باعث آزادسازی مواد شیمیایی در بدن و بروز شادی و نشاط در فرد می شود.

البته ترس از آب سرد، یک امر ذاتی است و احتمالاً همه شما برای گرفتن دوش آب گرم، چند دقیقه ای را بیرون از حمام منتظر مانده اید و یا اگر آب گرم نشده، حمام رفتن را به فردا موکول کرده اید تا بتوانید مثل همیشه زیر دوش آب گرم بروید.

دوش آب سرد مثل پریدن در استخر است. بعد از ۲۰ ثانیه، بدن شما به آب سرد عادت می کند. هنگامی که زیر دوش بروید، قلب شما به شدت شروع به تپیدن می کند اما بعد از ۲۰ ثانیه، دمای آب برایتان عادی می شود.

دوش آب سرد معجزه می کند و سبب افزایش قدرت اراده، خلاقیت و انگیزه تان خواهد شد. در نظر داشته باشید وقتی زیر دوش هستید، آهسته نفس کشیده و آرام باشید. خواهید دید که ایده های زیادی به ذهنتان خطور می کند و شما را برای رسیدن به هدف هایتان ترغیب می کند.

۹- محتواهای نشاط بخش و مفید را مطالعه کنید

مردم عادی همواره به دنبال سرگرمی هستند در حالیکه افراد خاص به دنبال آموزش و یادگیری بیشتر می گردند. برای افراد موفق دنیا، خواندن حداقل یک کتاب در هفته امری عادی محسوب می شود و دائماً در حال یادگیری اند.

شما نیز می توانید هفته ای یک کتاب صوتی را تمام کنید. کافی است در طول مسیر دانشگاه یا محل کار به آن گوش دهید. به یاد داشته باشید مطالعه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه مطالب مفید و نشاط بخش در هر روز می تواند سطح اطلاعات تان را به کلی تغییر داده و به شما کمک کند تا متفاوت از سایرین بیندیشید و جهان را از دریچه ای دیگر ببینید.

 

۱۰- چشم انداز های زندگی خود را بازبینی کنید

اهداف زندگیتان را بنویسید و آنها را به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی کنید. هر روز چند دقیقه از وقت خود را صرف خواندن آنها کنید. اگر هر روز اهداف بلند مدت خود را بخوانید، درواقع هر روز به آنها فکر کرده اید. به یاد داشته باشید همواره به هر آنچه که بیندیشید، برایتان اتفاق می افتد. اگر همواره به اهداف خود و چگونگی رسیدن به آنها فکر کنید، تحقق آنها بسیار ساده تر خواهند بود.

رسیدن به اهداف زندگی یک علم است. هیچ سردرگمی یا ابهامی در آن وجود ندارد. اگر یک الگوی ساده را دنبال کنید، صرفنظر از اینکه اهداف شما در زندگی تا چه حد بزرگند، می توانید به هر آنچه که می خواهید برسید. یکی از جنبه های اساسی این کار نوشتن و مرور آنها در هر روز است.

۱۱- حداقل یک قدم برای پیشبرد اهداف بلند مدت خود بردارید

قدرت اراده مانند ماهیچه ایست که با تمرین و تکرار توانمند می شود. بطور مشابه توانایی شما در اتخاذ تصمیم های سخت به مرور زمان کاهش می یابد. هرچقدر تصمیم های بیشتری بگیرید، کیفیت آنها پایین می آید و اراده تان نیز ضعیف تر می شود.

در نتیجه بهتر است که انجام کارهای دشوار را در اولویت برنامه خود قرار دهید. اگر این کار را نکنید، امورتان به سادگی پیش نخواهند رفت و در آخر هر روز دچار خستگی مفرطی خواهید شد و هزار دلیل برای خودتان می تراشید تا انجام کاری را به فردا موکول کنید اما بدانید که آن فردا هیچگاه نخواهد آمد.

همواره به یاد داشته باشید که اولویت با انجام کارهای سخت است؛ کارهایی که به تصمیم گیری دشوار و اراده ای قوی نیاز دارند. اگر هر روز یک قدم برای پیشبرد اهدافتان بردارید، خواهید دید که آن اهداف، آنقدر هم دور از دسترس نبوده اند.

چنانچه بتوانید به این هشت عادت عمل کنید، خواهید توانست کارهای مهمتر را زودتر انجام داده و خود را در موقعیت موفقیت قرار دهید. می توانید در زندگی شخصی و شغلی خود بهتر ظاهر شده و به رویاهایتان برسید. همچنین قادر خواهید بود ارتباطات خود را بهبود بخشیده، شادتر زندگی کرده، موثر تر بوده و اعتماد به نفس بالاتری داشته باشید.

شما برای رسیدن به موفقیت در زندگی تان چه برنامه ای دارید؟

 

۱۱ روش برای رسیدن به موفقیت و باورهای خود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن دوم