آموزش علوم عرفانی,گر به خود آیی به خدایی رسی

میتوان حافظه را دستکاری کرد

7

میتوان حافظه را دستکاری کرد

 هر کس خاطراتی دارد که ترجیح می‌دهد آنها را فراموش کند. آیا این امکان وجود دارد که حافظه را ویرایش کنیم و برای همیشه از خاطرات ناخوشایند خلاص شویم. هر چند که این امر تا اندازه‌ای تخیلی به نظر می‌رسد، اما گروهی از محققان در دانشگاه استونی بروک به تحقق آن نزدیک شده‌اند.

به گزارش ایسنا، مکانیسم‌هایی که در مغز ما مسئول کنترل حافظه هستند به خوبی شناخته شده نیستند، اما بیشتر متخصصان بر این باورند که آمیگدال ناحیه‌ای است که در کنترل خاطرات حسی نقش اساسی ایفا می‌کند. نورون‌های کولینرژیک که در پایه مغز قرار گرفته‌اند، استیل کولین را به آمیگدال منتقل می‌کنند و همین نورون‌ها هستند که در مراحل اولیه زوال عقل دچار تغییر می‌شوند.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند که افزایش کولینرژیک در ناحیه آمیگدال شدت خاطرات حسی را افزایش می‌دهد. محققان بر این باورند که با دستکاری این ساز و کار می‌توانند خاطرات خوب بیمارانی که از دیوانگی رنج می‌برند را افزایش داده یا خاطرات تروماتیکی که باعث می‌شوند افراد از اختلالات بعد از حادثه رنج ببرند را کاهش دهند. محققان می‌گویند خاطراتی که از تجربیات حسی تغذیه می‌شوند به شدت قوی هستند چه این تجربیات مثبت باشند یا منفی و هدف این تحقیق این است مکانیسمی که باعث تقویت این خاطرات می‌شود را شناسایی کند.

برای بررسی ساز و کار حافظه، محققان از یک مدل مبتنی بر ترس در موش‌ها استفاده کردند. آن‌ها ار روش تحقیقاتی به نام اپتوژنتیک استفاده کردند. در این روش از نور برای کنترل سلول‌های خاصی در بافت‌های زنده استفاده می‌شود تا نورون‌ها کولینرژیک خاصی را در طول آزمایش تحریک کنند. آنها دریافتند که با افزایش رهاسازی استیل کولین در آمیگدال در طول شکل‌گیری یک خاطره حادثه‌ای، حافظه تقویت می‌شود و زمان ماندگاری چنین خاطره‌ای نسبت به حوادث معمولی دو برابر بیشتر است. همچنین کاهش پیام‌رسانی با استیل کولین در آمیگدال در طول یک تجربه معمولی بازیابی آن خاطره را کاهش می‌دهد.

دومین یافته این بود که با دستکاری نواحی استیل کولین در مغز محققان توانستند موش‌هایی ایجاد کنند که از هیچ چیز نمی‌ترسیدند و هیچ خاطره مبتنی بر ترس نداشتند. محققان به دنبال این هستند که راه جدیدی برای افزایش خاطرات خوب یا کاهش خاطرات بد در مغز پیدا کنند که به درمان‌های دارویی نیاز نداشته باشد. آنها بر این باورند که ادامه تحقیق بر روی استیل کولین می‌تواند به آنها کمک کند که راهی برای افزایش یا دستکاری حافظه پیدا کنند بدون این که نیازی به مصرف دارو وجود داشته باشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی Neuron منتشر شده است.

منبع: sciencedaily.com

میتوان حافظه را دستکاری کرد

7 نظرات
 1. s می گوید

  سلام
  ان شا ءالله که جواب بدید استاد ..در مورد دعای چهارده معصوم متن دعایی که من دارم خیلی کوتاه بیت اولشو قرار میدم فقط شما تصدیق کنید که درسته ایا این دعای چهارده معصومه؟
  الهی بنبی عرمدنی رسول مدنی
  و اخیه اسدالله مسمی بعلی

  کار من گیر این دعاس جواب بدید ان شاءالله مراحل بعدی نسخه رو انجام بدم جواب بگیرم ب لطف الهی در مورد سایر اعضای خانوادم هم که مشکلشون شبیه منه از نرم افزار و موکلان قرانی شما کمک بگیرم دوستان زیادی دارم که اگه ان شا ءالله جواب بگیرم اونارم ب این سایت و بهرمندی از کمک هتی شما از طریق فرم هدایت میکنم ..ان شاءالله که جواب بگیرم ب لطف الهی

 2. فاطمه می گوید

  باتشکر از شما

 3. لیلا می گوید

  استاد ببخشید بعد از این نماز و دعا باید چی کار کنیم برای حفظ قران یعنی اگر این نماز و دعا رو بخونیم قران رو حفظ میشم؟ میشه توضیح بدید سپاس

  1. admin site می گوید

   بله قران رو حفظ میشین یک دعایی هم هست که بزودی نسخه اش رو در سایت میگذارم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن دوم