آموزش علوم عرفانی,گر به خود آیی به خدایی رسی

مقدمه ای بر یوگا

0

مقدمه ای بر یوگا

یوگا یک دفینه پنهان شده در ویرانه های تاریخ کهن نیست.یوگا یک نیاز است,یک نیاز با ارزش برای مردم عصر حاضر و فرهنگ و تمدن آینده.

یوگا هنر زندگی کردن است,دانشی است که باید با زندگی روزانه هر فرد عجین شود زیرا که بر تمام جنبه های حیاتی,اعم از جسمی ,روانی و روحی تاثیر به سزایی دارد.یوگا ترکیبی است از واژه یوگ به معنی”اتحاد,بهم پیوستن”.این اتحاد در اصطلاح معنوی به زبان سانسکریت عبارتست از پیوند آگاهی خالص فردی با روح کیهانی.یوگا ایجاد کننده هماهنگی و توازن بین جسم,روان و روح است.سیستم علمی-عملی یوگا این توازن را از طریق انجام تمرینات جسمی,تنفسی و مودرا ها و قفل های انرژی و نظافتی و مراقبه تامین می کند.این تمرینات فرد را قادر می سازد تا به حقیقت واقعی بدن دست یابد.

علم یوگا با عمل کردن روی عوامل خارجی شخصیت و فیزیک بدن که برای بیشتر مردم قابل لمس است آغاز می شود.عدم توازن در این سطوح سبب ایجاد اختلال در ارگانها,ماهیچه ها و اعصاب می گردد,و در انجام وظایف,مقابل هم قرار می گیرند.به طور مثال ,وقتی سیستم غدد داخلی دچار اختلال می شود کارآیی این سیستم کاهش می یابدو علایم بیمار یآشکار می گردد.

هدف یوگا هماهنگ کردن سیستم های مختلف بدن است تا در پرتو آن شادابی و تندرستی کلی بدست آید.

اکثر مردم از ترس,اضطراب و بیماریهای عصبی که نتیجه استرسها و فعل و انفعالات روزمره زندگی است رنج می برند.بیهی است یوگا نمی تواند و چنین ادعایی هم ندارد که لر همه این ناملایمات فردی مسلطشود و بهبودی تمام سطوح بدن را برای افراد تضمین کند,اما با عبور از سطح ذهن و احساس ,روش ثابت شده ای ارایه می دهد تا تندرستی در بدن تحقق یابد.

سوامی شیواناندا پدر یوگای علمی عصر حاضر گوید:یوگا اتحاد و هماهنگی اندیشه,سخن,کردار و عمل است یا هماهنگی سر,قلب و دست است که ضمن انجام تمرین های یوگا بدست می آید.در سیستم یوگا اتحاد بین سطوح جسمی,ذهنی و احساسی توسعه می یابد و چگونگی تاثیر هر سطحی بر سطح دیگر و چگونگی تعارض آنها با یکدیگر آشکار می شود و سر انجام آگاهی به سوی درک زیرکانه حقیقت و هستی سوق می یابد.

سیستم یوگا به شاخه های زیادی نظیر هاتا,راجا,گیانا,کارما,کندالینی,مانترا و لایا یوگا تقسیم شده است که هر کدام از شاخه ها بنا بر هدفی که دنبال می کند به ذکر جزئیات پرداخته و هر فرد می تواند متناسب خصوصیات فردی و نیاز شخصی راه مورد علاقه اش را انتخاب و دنبال کند.

در چند دهه اخیر قرن حاضر,هاتایوگا از گسترش ویژه ای برخوردار بوده است,و به وسیله پرتو جیانی که در مراکز یوگا کسب دانش کرده اند در سطح جهان انتشار داده شده است.در منابع و متون قدیمی,هاتایوگا شامل تمرینهای فیزیکی آساناها و تمرینات نظافتی بوده است در صورتب که امروزه هاتا یوگا به مسایل عملی و عمومی مانند آسانا ها,تمرینات تنفسی و مودراها و بانداها می پردازد.

hatayoga

******************************

با عضو شدن در کانال تلگرام ما هر روز از مطالب علوم عرفانی و ادعیه اذکار و همچنین از مطالب روز روانشناسی هیپنوتیزم و یوگا و موفقیت در گوشی خود در اختیار داشته باشید و در گوشی خود مطالعه کنید.

برای عضویت وارد لینک زیر شوید

http://telegram.me/inapplyoriginal

بعد از کلیک پنجره ای باز میشود و روی دکمه ok کلیک کنید و سپس وارد کانال ما میشوید در این صفحه در پایین صفحه روی دکمه join کلیک کنید تا برای همیشه عضو کانال ما شوید.

 

مقدمه ای بر یوگا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن دوم