آموزش علوم عرفانی,گر به خود آیی به خدایی رسی

دلیل کم شدن روزی در چیست؟

6

دلیل کم شدن روزی در چیست؟
انسان از آن جهت که صاحب فکر و اندیشه است، می‌خواهد در مورد بسیاری از مطالب پرس‌وجو کرده، چرایی و چگونگی مطالب را دریابد. از جمله مسائلی که فکر انسان را به خود معطوف داشته، مسائل مربوط به «رزق و روزی» انسان و دیگر موجودات است به طوری که همواره در پی آن است تا روزی‌ِ بیشتری به دست آورد.
یکی از عوامل نقصان و کاهش روزی، اجیر شدن برای دیگران است: عمار ساباطی می‌گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم: «مردی تجارت می‌کند و اگر خود اجیر دیگران شود سهمی از تجارت به او می‌دهند»، امام(ع) فرمود: «خود را اجیر نکنید و روزی را از خدا خواسته و خود تجارت کنید، زیرا اگر کسی اجیر دیگران شود [درِ افزایش] روزی را بر خود بسته است».

شاید بتوان در تحلیل کاهش رزق و روزی به واسطه اجیر شدن چنین گفت: از آنجا که شخص اجیر حقوق معینی را ماه به ماه دریافت می‌کند، لذا به همان حقوق خود چشم دوخته و برنامه‌های خود و اداره زندگی را با توجه به آن سامان می‌دهد و امید رسیدن بیش از آن را ندارد و شاید همین امر تا حدودی موجب غفلت از خدا می‌شود. اما شخصی که به اصطلاح، شغل آزاد دارد بیش از آن که به اسباب ظاهری عنایت کند، توکل بر خدا را در نظر داشته و همین امر نیز سبب توجه بیش‌تر خداوند سبحان می‌شود.

شاید با مراجعه به وجدان نیز تا حدودی بتوان مطلب را دریافت که آنجا که وسایل و اسباب مادی مناسبی در اختیار داشته باشیم، توجه ما به خدا اندک است و اما آنجا که وسایل و اسباب مادی به ظاهر خوب و مطمئنی در کار نباشد، توجه ما به او بیشتر خواهد بود. حال شخص اجیر تو گویی همان کار خود را از وسایل محکم و خوب می‌داند، به خلاف کسی که اجیر نیست.

دلیل کم شدن روزی در چیست؟

مرحوم کلباسی نیز می‌گوید: بعضی از بزرگان گفته‌‌اند:
شاید سرّ نکته این باشد که انسان وقتی اجیر دیگران شد به آن دستمزد تکیه می‌کند و چنین می‌اندیشید که آن دستمزد زندگی‌اش را می‌چرخاند و چون بر آن اطمینان دارد، بر خدایی که همه کارها دست اوست تکیه نخواهد کرد و اما اگر خود تجارت کند، به دلیل اتفاقات احتمالی، کالای خود را در امان نمی‌بیند، لذا بر خدا توکل می‌کند؛ اتفاقاتی از قبیل:‌ گرانی و ارزانی، رواج و رکود بازار، رغبت و بی‌رغبتی مشتری، خرابی و سرقت.

بنابراین اگر انسان دریابد که بدن و نیروی او در معرض آفت‌های بسیاری است و روحیه تکیه و امید بر خدا را در خود حفظ کند، می‌تواند خود را اجیر نماید و موجب فقر نیز نخواهد بود و در یک جمله، روایت غالب انسان را شامل می‌‌شود.

با توجه به آنچه گفته شد، می‌توان گفت: اگر کسی اجیر شود برای اداره زندگی‌اش و از سوی دیگر آن را وسیله‌ای برای اداره زندگی بداند و از توکل بر رزّاق حقیقی غافل نباشد، اجیر بودن این شخص موجب کاهش روزی او نخواهد شد.

******************************

با عضو شدن در کانال تلگرام ما هر روز از مطالب علوم عرفانی و ادعیه اذکار و همچنین از مطالب روز روانشناسی هیپنوتیزم و یوگا و موفقیت در گوشی خود در اختیار داشته باشید و در گوشی خود مطالعه کنید.

برای عضویت وارد لینک زیر شوید

http://telegram.me/inapplyoriginal

بعد از کلیک پنجره ای باز میشود و روی دکمه ok کلیک کنید و سپس وارد کانال ما میشوید در این صفحه در پایین صفحه روی دکمه join کلیک کنید تا برای همیشه عضو کانال ما شوید.

دلیل کم شدن روزی در چیست؟

6 نظرات
 1. الی می گوید

  با سلام، ۲نفر به من گفتن طلسم دارم . از کجا میشه مطمئن شد که چه کسی طلسمم کرده؟ چند وقته که کلا اوضاع مالیم بهم ریخته، توی پول نون هم میمونم، چه جوری بفهمم که چه کسی اینکارو کرده؟ممنون

  1. citadm می گوید

   فرم بررسی پر کنید

 2. مرتضی می گوید

  به نظر من هم این مورد باید صحیح باشه
  وقتی خدواند متعال روزی کسی رو ازیاد می کنند شاید اون شخص برای کسی کار می کند و ازدیاد روزی اون باعث بشه که صاحب کار هم از اون شخص منفعت برکت رو ببره.
  خوب اگر صاحب کار انسان نادرستی باشه خواه نا خواه تاثیر در روزی اون شخص خواهد گذاشت.
  و حرف امام کاملا صحیح بوده و هست.
  این موضوع به نظر من در موارد دیگر هم صدق می کنه مثلا زندگی زناشویی و دوستی، وقتی شخص با خدایی در کنار انسان بی ایمانی قرار بگیره نیرو و بی دینی اون شخص بر روی انسان با خدا بی تاثیر نخواهد بود لذا اینجا پی به این قضیه می بریم که با هر کسی دوست نباید شد.
  موفق و پیروز باشید

  1. admin site می گوید

   بله دقیقا

 3. سليمه می گوید

  سلام استاد چند وقته که توی زندگیم همش گره میخوره راستش ما یه کتاب دعا داریم به نام محمع الدعوات کبیر یه روز خوندم که نوشته این کتاب هرجا باشه اجنه همونجا هستن وسیاهی میارن منم دقیقا یه جورایب حسشون میکنم حتی چند وقت پیش وقتی توی خواب چشمام وباز کردم یکیشون ودیدم یاتوخواب چندبار تهدیدم کردن حتی همین چند لحظه پیش وقتی لانپ ستلت وخاموش کردم واومدم داخل اتاق که بخوابم یمی دوباره لامپ وروشن کرد توروخداکمکم کنید شوهرم دیگه به خاطر مشکلات داره از دین زده میسه همه درا به رومون بسته شده برای رضای خدا کمکمون کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن دوم