آموزش علوم عرفانی,گر به خود آیی به خدایی رسی

انواع جـــــن ها از نظر اسامی

19

انواع جـــــن ها از نظر اسامی

 

انواع جن‌ها بر اساس کاری که می‌کنند نزد مردم مشهورند.

بعضی از جن‌ها در خدمت شیطان هستند و برخی دیگر انسان‌ها را به‌عناوین‌مختلف وسوسه می‌کنند عده‌ای دیگر مسلمان و دسته‌ای دیگر یهود و مسیحی و گروهی دیگر در زیرزمین‌ها و دور از انسان‌ها و برخی دیگر در حبس و زنجیر می‌باشند. برخی از جن‌ها را شیطان از روز تولد انسان نزد او می‌گمارد تا او را گمراه سازند و خداوند متعال نیز ملکی تعیین می‌کند تا انسان را از گزند جن‌های شریر حفظ کند. برخی از آنها در جادو و سحر و طلسمات و بعضی دیگر برای خبررسانی به کائنان مشغول به‌کارند.

ما در این جا به اسامی برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

جن خناس: این شیطان مخفی در درون انسان راه‌یافته و به وسوسه انسان می‌پردازد و هرگاه انسان یاد خدا را می‌کند از انسان دور می‌شود خواندن سوره ناس برای دفع این جن موثر است. (بحار ج ۶۰ ص ۱۹۴)

در روایات آمده است این شیطان مانند خون در دل انسان راه دارد (بحار ج ۶۰ ص ۲۶۹)

جن رها یا (زها): این شیطان وقت نماز صبح سراغ انسان آمده و بر سر او و بالشش گره می‌زند و به او می‌گوید بخواب وقت نماز نشده است و اگر بیدار نشود به‌صورت او بول می‌کند و بر گشته و دمش را می‌جنباند و بانگ شادی بر می‌آورد. (محاسن ج ۱ ص ۸۶)

مبادا این حقایق را انکار کنی که با دلایل عقلی و شرعی و به تجربه این موضوع ثابت شده است.

غول: این جن انسان‌ها را در صحرا‌ها و بیابان‌ها به بیراهه می‌کشاند و روایت‌شده هر گاه تنها هستی راهنمایی انسان تنها را قبول مکن و با صدای بلند به‌صورت او اذان بگو آن گاه از تو دور می‌گردد. در برخی روایات آمده غول وجود ندارد. ولی احمد بن عبدالله گوید در راه به چنین جنی برخورد کردم که بر روی تختی نشسته و لباس‌های خوبی پوشیده و قندیل‌هایی روشن کرده بود سوره یاسین را خواندم قندیل‌هایش خاموش شد و گفت: ای بنده خدا با من چه کردی؟(سفینه البحار ج ۳ ص ۸۲۱)

این که در روایات آمده غول وجود ندارد به این معنا ست که غول نمی‌تواند انسان را از راه خود گمراه کند و انسان در برابر آن دست و پا بسته و مجبور نیست. اگر انسان به یاد خدا و متوسل به ۱۴ معصوم‰ بوده و از حدود شرع تجاوز نکند هیچ جنی نمی‌تواند بر انسان ضرر بزند.

جن رباینده: این جن برخی از انسان‌ها را می‌رباید. از امام صادق† پرسیدند آیا جن می‌تواند انسان را برباید؟ فرمود اگر انسان این دعا را بخواند جن‌ها نمی‌توانند او را بربایند و این دعا ذکر خواهد شد. (بحار ج ۹۲ ص ۱۵۲)

جنّیان گاهی اوقات وسایل شخصی انسان‌ها را می‌دزدند. حال به شمه‌ای از حالات شیخ جعفر مجتهدی به نقل از کتاب لاله‌ای از ملکوت توجه فرمایید:

موفق شدم بسیاری از نیروهای نامرئی طبیعت را تحت فرمان خود در آورم به‌طوری که در هر محفلی که حضور داشتم عده‌ای از ارواح و جنود جن حاضر بودند و دستوراتی را که به آن‌ها می‌دادم اطاعت می‌کردند.

در آن ایام در یکی از اتاق‌های طبقه فوقانی منزل پدرم در شهر تبریز زندگی می‌کردم در آن اتاق ظروف قدیمی زیادی وجود داشت از جمله دو عدد ظروف مرغی عتیقه شبیه به هم و بسیار گران‌قیمت که در دو طرف آینه قرار داشت.

یک روز که از خانه خارج‌شده بودم مادرم برای نظافت و سروسامان دادن وارد اتاق شده و متوجه می‌شود که یکی از ظرف‌های کنار آیینه نیست.

او گمان می‌کند که من آن ظرف را به خاطر تهیه مواد شیمیایی جهت به‌دست آوردن کیمیا فروخته‌ام هنگامی که به منزل بازگشتم با لحنی شدید به من گفت: جعفر چرا اسباب منزل را می‌فروشی؟

در جواب گفتم: من چنین کاری نکرده‌ام.

مادرم گفت: یکی از ظروف کنار آیینه نیست.

به ایشان گفتم: شاید ظرف را در جای دیگر قرار داده باشم به اتاق رفتم و متوجه شدم که ظرف درجای خودش نیست فهمیدم که ناپدید شدن ظرف توسط جنّیان انجام‌گرفته؛ فوراً مأمور و موکل مخصوص را احضار کرده و از او پرسیدم کاسه مرغی را به کجا برده‌اید؟

در جواب گفت: اوصاف این جفت کاسه قدیمی را برای پادشاهمان بیان کرده بودیم و او علاقه شدیدی به دیدن آنها پیدا کرد لذا امر کرد که یکی از آن‌ها را نزدش ببریم و بعد از مشاهده بر گردانیم.

به او گفتم یک نماز مستحبی دو رکعتی می‌خوانم اگر تا پایان نماز، ظرف در جای خود نباشد شما را به شدت تنبیه کرده و خواهم سوزاند و مشغول نماز شدم. در تشهد نظری به طاقچه انداخته، دیدم ظرف در جای خود قرار گرفته است و آنگاه مادرم را صدا کرده و گفتم ظرف‌ها که در جای خود می‌باشد ایشان به اتاق آمده و از اینکه می‌دید ظرف در جای خود می‌باشد بسیار تعجب نمود.

سعالی: این جن‌ها ساحر و جادوگرند و به انسان‌های خبیث که با آنها رابطه دارند سحرمی آموزند. برخی گفته‌اند این نوع جن‌ها انسان‌ها را فریب داده و از راهشان منحرف می‌کنند و گاهی اوقات گرگ‌ها آن‌ها را شکار کرده ومی خورد و آن‌ها نیز فریاد زده و می‌گوید: چه کسی مرا نجات می‌دهد ولی کسی او را نجات نمی‌دهد. (بحار ج ۶۰ ص ۱۲۵)

عیثم: این جن اخبار را به نقاط مختلف جهان می‌رساند.

ام الصبیان: این جن‌ها به کودکان ضرر می‌زنند.

آل: این نوع جن‌ها از جنس زن بوده و به زنان باردار و نوزاد‌ها ضرر می‌زنند و از آه من می‌ترسند و چه بسا نقل‌شده توسط عده‌ای از زنان تسخیرشده‌اند.

صالح: این جن‌ها انسان‌هایی را که راهشان را گم کرده‌اند به مقصد می‌رسانند. در روایتی آمده است: همانا یکی از برادران جنی شما صالح نام دارد هر گاه راه را گم کردید ندا کنید” یا صالح اغثنی “یعنی ای صالح کمکم کن. او در بیابان‌ها می‌گردد هرگاه صدای گمشده را بشنود او را راهنمایی کند. (وسایل الشیعه ج ۱۱ ص ۴۴۳)

متکون: این نوع جن به هر شکلی که بخواهد می‌تواند متمثل باشد به‌جز صورت انبیا و اوصیا و اولیا ء.(بحار ج ۲۵ ص ۳۲۷)

زوبعه: به رئیس جنّیان و شیاطین گفته می‌شود.

زوال: این جن در نطفه انسان‌های مخالف اهل‌بیت علیهم‌السلام شریک می‌شود و اگر آن فرد پسر باشد لواط کار و اگر دختر باشد زناکار خواهد بود. (کافی ج ۵ ص ۵۴۹)

تمریح: روایت‌شده تمریح یار شیطان است و هنگام شب فعالیت خود را در بین شرق و غرب آغاز می‌کند (کافی ج ۸ ص ۲۳۲)

عارض: این نوع جن‌ها برخی از انسان‌ها را مریض می‌کنند.

ابلیس: به شیطانی گفته می‌شود که از رحمت خدا مأیوس باشد.

شیطان: به جن شریر و خبیث شیطان گویند.

مارد: به جنی که سرکش و خبیث‌تر باشد مارد گویند.

عفریت: به جنی که خبیث‌تر و قدرت فوق‌العاده‌ای داشته باشد عفریت گویند.

عامر: اعراب قدیم به جنّیانی که در میان مردم سکونت داشتند عامر می‌گفتند.

مذهب: جنّیانی که  به اشکال مختلف می‌آیند به‌جز صورت پیامبران و امامان.

خیزب: پیامبر اسلامˆ فرمود: این شیطان انسان را در حال نماز وسوسه کرده و نماز انسان را قطع می‌کند و برای دفع آن به خدا پناه برده و سه بار بر سمت راستت فوت کن. (بحار ج ۹۲ ص ۱۳۷)

هزع: امام صادق† فرمود: ابلیس شیطانی دارد که به آن هزع گفته می‌شود بین مشرق و مغرب را در هر شب پر می‌کند و هنگام خواب نزد مردم رفته و باعث خواب‌های پریشان می‌شوند (امالی صدوق ص ۱۴۶)

ولهان: پیامبر خداˆ فرمود: برای وضو شیطانی است که ولهان گفته می‌شود و اگر بنده‌ای نام خدا را به هنگام وضو بر زبان نیاورد او را دچار وسوسه می‌کند. (مستدرک ج ۱ ص ۳۲۳)

قفندر: امام صادق† فرمود: هر کس چهل روز در منزلش بربط (یکی از آلات موسیقی) نواخته شود خداوند شیطانی به نام قفندر را بر او مسلط می‌کند که اعضای بدنش را بر روی اعضای مشابه صاحب‌خانه می‌گذارد وحیای او سلب می‌شود و نسبت به سخنانی که به دیگران می‌گوید و یا به او گفته می‌شود بی‌مبالات و بی‌خیال می‌گردد. (کافی ج ۵ ص ۵۳۷)

مره: یکی از پسران ابلیس است و بدان جهت شیطان را ابو مره گویند. (سفینه البحار ماده بلس)

لاقیس: او هم‌جنس‌بازی زنان را به زنان آموخت. (سفینه البحار ماده بلس)

هفاف: او در صحرا‌ها وسوسه می‌کند.

زکتبور: او در بازار‌ها بوده و مردم را به سوگند دروغ و تعریف دروغ کالا و بیهوده‌گویی ترغیب می‌کند.

بتر یا (ثبر): او هنگام مصیبت‌ها انسان‌ها را وسوسه می‌کند تا به خود سیلی زده و یقه خود را پاره کرده و بی‌تابی کنند.

اعور: او انسان را به زنا تشویق می‌کند.

داسم: وقتی انسان وارد خانه شد و نام خدا را ذکر نکرد ه و سلام نگفت، او را وسوسه می‌کند و بین او و خانواده‌اش شر به پا می‌کند و اگر هنگام غذا خوردن نام خدا را ذکر نکند در غذای او شریک می‌شود.

مطرش: او صاحب اخبار دروغ است و انسان را وسوسه می‌کند تا اخباری دروغ وضع کرده و منتشر نماید.

شیطان ردهه: جنسی از شیاطین که علی علیه‌السلام در نهج‌البلاغه از آن نام برده است. (نهج‌البلاغه ص ۲۹۸)

 

ضرر زدن آنها به انسان‌ها

آنها در شرایط عادی نمی‌توانند به انسان‌ها ضرر بزنند؛ مگر اینکه انسان‌ها آسیبی به آنها برسانند و آنها در صدد انتقام‌جویی بر آمده و ضرری را متوجه انسان‌ها نمایند.

برای اینکه انسان‌ها به جنّیان ضرر نرسانند باید در برخی از کارها بسم‌الله الرحمن الرحیم را بر زبان‌آورند مانند ریختن آب داغ به آستانه و یا چاه و یا روی آتش و نیز هنگام رسیدن به آستانه در و رفتن به حمام و دیگر مواردی که در شرع مقدس به آنها اشاره شده است.

 

******************************

با عضو شدن در کانال تلگرام ما هر روز از مطالب علوم عرفانی و ادعیه اذکار و همچنین از مطالب روز روانشناسی هیپنوتیزم و یوگا و موفقیت در گوشی خود در اختیار داشته باشید و در گوشی خود مطالعه کنید.

برای عضویت وارد لینک زیر شوید

http://telegram.me/inapplyoriginal

بعد از کلیک پنجره ای باز میشود و روی دکمه ok کلیک کنید و سپس وارد کانال ما میشوید در این صفحه در پایین صفحه روی دکمه join کلیک کنید تا برای همیشه عضو کانال ما شوید.

 

 

انواع جـــــن ها از نظر اسامی

19 نظرات
 1. مریم می گوید

  استاد توی توضیحات سایتتون خوندم که این دعا برای کودکان است، برای دوست منم که ۳۴ ساله هست اثر داره؟

  1. admin site می گوید

   اثر داره

 2. مریم می گوید

  سلام استاد.خسته نباشید.
  من برای دوستم فرم پر کردم و فرمودید دعای دفع جن ام صبیان رو داشته باشه. ولی اون اینکار رو انجام نمیده.کار دیگه ای میتونم براش انجام بدم؟
  و هم چنین این دعای ام صبیان برای بزرگسال ها هم استفاده میشود؟چون دوستم ۳۴ ساله هست.

  متشکرم

  1. admin site می گوید

   خیر نمیشه

 3. عرفان می گوید

  سلام استاد.پدرم ۶۰ یا ۷۰ جلد کتاب و مجله نایاب داشت در کمدش.هیچ موقع کسی جرات نداشت دست به اونها بگذاره.تا چند سال پیش که کتاب کاغذ کاهی تیره رنگ بدونه جلد اول و آخر من پنهانی برداشتم و از زمانی که شروع به خوندن کردم نه چیزی میخوردم نه میخوابیدم .خداوکیلی انگار نوشته ها خودش جلوی چشمم میومد .اسامی تمام اجنه از اولین جن روی زمین و زاد و ولدش در زمان حضرت آدم تا الان مانند هرم خط کشی شده بود و مثلا جد اونها در راس کار بود تا میومد پائین .تمام جزئیات زندگی و کار و چهره و محل زندگیشون که در هیچ سایتی من تا بحال ندیدم.مثلا برای هر جنی ۵ تا ۶ ورق نوشته بود .و در ضمن نوشته ها عربی فارسی و منقطع شده که خواندن سخت بود.خلاصه بعد از سه روزی خاستم استراحت کوتاهی کنم و چرتی بزنم و کتاب را گذاشتم توی کمد خودم خوابیدم .یکشبانه روز و کتاب را دیگر ندیدم که ندیدم.به خدای احد و واحد غیب شد که شد.

 4. محسن(ح) می گوید

  استاد سلام
  استاد احساس میکنم غیر طبیعی است آخه می دونی چرا؟؟
  تقریبا ۴ ماه قبل رفتیم بوشهر پیش یه بنده خدا
  اون بنده خدا
  جناب استاد آذر
  دعا نمی نوشت من مشکل بچه ام بهش گفتم که
  بچه ام فقط شبها تو خواب گریه میکنه دست و پا می زنه ولی صبح که بهش میگیم چرا دیشب گریه میکردی اصلا چیزی یادش نمیاد
  این مشکل باهاش صحبت میکرد
  استاد اون با موکلاش یه ۳ دقیقه ای حضوری ما صحبت میکرد
  اینجور بهشون میگفت
  زود از تنش برید بیرون شما را به فا طمه زهرا برید بیرون
  استاد بعد از اون مشکلش برطرف شد
  و گرمی کف دست و پاهاش درست شد
  بخاطر این که میگم غیر طبیعی است
  سپاس از شما

  1. admin site می گوید

   اره دوست من جنی به نام ام صبیان تو بدن بچه شما هست که باید دعای ام صبیان داشته باشهبا خودش.ا

 5. محسن(ح) می گوید

  استاد سلام
  استاد بچه من همیشه کف دستش و کف پاهاش گرم است
  علتش چه می تونه باشه

  1. admin site می گوید

   غیر طبیعی گرمه یا کلا طبش گرمه؟
   اگه غیر طبیعیه احتمالا عفونی شده. باید ببری دکتر اگه طبش گرمه کاری نمیشه کرد
   تو چقدر مسئله داری ؟چرا پیشش نمیری که بهت گفتمومن نمیتونم برنامه ریزی کنم که بری پیشش خودت باید باهاش هماهنگ باشی

 6. محمدرضا می گوید

  سلام استاد ایا همزاد همون جن هست یا چیز دیگه ایه ای هست ممنونم

  1. admin site می گوید

   همان جن هست عزیزم

 7. اسامه می گوید

  استاد از کجا میتوانم این دست نوشته هایی که گفتید درباره ملائکه اسمانی تهیه کنم

  1. admin site می گوید

   باید از اساتید تهیه کنید فقط استاتید دارند

 8. اسامه می گوید

  استاد یک سوال دیگر هم دارام درباره کتاب های اسرار قاسمی و کتاب سکاکی چه میگویید ایا مطالب ان ها صحیح است(از نظر کاربرد که درست عمل کند یا نه الکی هست)

  1. admin site می گوید

   کتاب های خوبی هستند ولی نه برای شما. مخصوصا سکاکی برای کسانی هست که استاد هستند و موکل دارند برای شما خوب نیست

 9. Amin می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  استاد بنده هنوز منتظر حرکه گذاری اسامی پادشاهان روز هستم

 10. اسامه می گوید

  درباره ملائکه (نه جن و پری و شیطان و دیو) میخواستم بیشتر بدانم که ایا میشود ان ها رادید یا بیشتر از ان با یکی از انها دیدار کرد و حتی سخن گفت لطفا راهنمایی کنید اگر جواب شما بله است چگونه اگر کتاب یا نوشته معرفی کنید چه بهتر(این ملائک همان هایی اند که جبرئیل از همان ها است نه چیز دیگر)

  1. admin site می گوید

   در مورد موکل آسمانی و تسخیر ان کتاب خاصی نیست مگر اینکه باید جزوه دستنوشته تهیه کنید.

 11. فاطمه می گوید

  ممنون مطلب بسیار عالی و جالبی بود،اگه میشه در مورد همزاد وعلایم انسانهای مبتلا هم مطلب بگدارید . یک دنیا تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن دوم